Mūsdienās medību trofejām bez mednieka mākas apliecnāšanas, estētiskās un audzinošās nozīmes ir arī citas būtiskas nozīmes. Zinātnieki un medību saimniecības speciālisti jau kopš 20.gs. sākuma ir atzinuši, ka medību trofejas var kalpot, kā zinātnisks materiāls, lai raksturotu medījamo sugu populāciju stāvokli un kvalitāti, kā arī lai spriestu par populāciju kvalitātes izmaiņām laikā un telpā. Taču lai šādus secinājumus izdarītu, medību trofejām ir jābūt novērtētām, jeb mērītām pēc vienotas metodikas, un vērtējuma dati ir jāuzkrāj un jāanalizē. Izmantojot medību trofeju vērtēšanas datus, iespējams ne tikai pārliecināties, vai, piemēram, Latvijas staltbriežu trofejas kļūst labākas vai sliktākas, bet arī salīdzināt mūsu trofejas ar citās valstīs iegūtajām.
Starptautiskā medību un medījamo dzīvnieku komiteja (CIC) 1934.gadā uzņēmās iniciatīvu izstrādāt vērtēšanas sistēmu Eiropas medījamo dzīvnieku sugām. Kaut arī vēlākajos gados (1937,1952,1954,1955) CIC vērtēšanas sistēmā ir izdarītas izmaiņas, tomēr vairumā gadījumu tām ir precizējošs un skaidrojošs raksturs, lai nodrošinātu mērījumu precizitāti un vienlīdzību. Vēlāk CIC trofeju vērtēšanas sistēma tika papildināta arī ar citu kontinentu medību trofjām, bet pilnībā starpautiskā CIC medību trofeju vērtēšanas sistēma tika izstrādāta 1971. gadā. 1977. gadā CIC izdod pirmo oficiālo CIC vērtēšanas grāmatu (angļu, franču, vācu valodā) “Pasaules medību trofejas”. Starptautiskās medību trofeju vērtēšanas formulas’’. Kopš 2013. gada CIC paspārnē notiek medību trofeju vērtēšanasa sistēmas pilnveidošana, lai samazinātu dažādas interpretācijas iespējas, veicot mērījumus, kā arī tiek izstrādāti vienoti ekspertu kvalifikācijas nosacījumi. Bez CIC trofeju vērtēšanas sistēmas pasaulē pazīstamas un tiek izmantotas arī citas vērtēšanas sistēmas. Pazīstamākās no tām ir starptautiskā safari kluba (SCI) trofeju vērtēšanas sistēma, kas galvenokāŗt tiek izmantota Āfrikas medību trofeju vērtēšanai. Ziemeļamerikas medību trofeju vērtēšanais viss biežāk izmanto BOONE and CROCKETCLUB 1949. gadā izstrādātas un 1952. gadā publicētās formulas. Latvijā tradicionāli medību trofeju vērtēšanā tiek izmantota CIC matodika. Pirmā medību trofeju izstāde Latvijā, kurā trofejas tika vērtētas pēc šīs metodikas, notika pagājušā gadsimta 60. gadu beigās.
Neatkarīgi no medību trofejas veida, eksperta kvalifikācijas kategorijas un tā, vai trofeja tiek vērtēta izstādē vai individuāli ir jāievēro CIC apstiprinātie trofeju vērtēšanas pamatprincipi.
Oficiāli vērtēt trofejas un piešķirt CIC punktus drīkst tikai tie eksperti, kuriem ir CIC izsniegts vecākā starptautiskā trofeju vērtētāja (SITJ) sertifikāts, vai sertificēta trofeju vērtētāja sertifikāts. Katram ekspertam CIC apstiprina trofeju veidus, kurus šis eksperts ir tiesīgs novērtēt. Lai organizētu medību trofeju izstādes, kurās trofejas tiek novērtētas pēc CIC metodikas, jāsaņem CIC centrālā biroja atļauja.
Latvijā medījamajiem dzīvniekiem ir šādas CIC atzītas medību trofejas: aļņu, staltbriežu un stirnu ragi, meža kauļu ilkņi, vilku āda, kā arī vilku,lapsu,āpšu un bebru galvaskauss. Šajā rakstā sniegtā galvenā informācija, lai mednieks pats var ar pieredzējušu kolēģu palīdzību gūt priekšstatu par iegūto medību trofeju. Šāds vērtējums ir pietiekams, lai gūtu priekštatu par medījamo dzīvnieku populāciju un medību trofeju kvalitāti, un medību trofeju kvalitāti medību iecirknī. Lai šo informāciju iegūtu valsts mērogā , regulāri tiek rīkotas vietējās, reģionālās un nacionālās medību trofeju izstādes, kurās trofeju vērtēšanu veic kvalificēta ekspertu komisija.
Latvijā medību trofeju izstādēs tiek vērtēti vilku,lapsu,āpšu,bebru galvaskausi. Galvaskausi tiek mērīti ar bīdmēru.Trofeja netiek vērtētaa, ja tai šāviena dēļ trūkst vai ir līmēts kāds no acu lokiem.
Galvaskusa garums (cm) tiek mērīts paralēli galvaskausa asij no pakauša tālākas daļas līdz priekšzobu priekšējai malai.
Galvaskausa platumu (cm) mēra perpendikulāri galvaskausa asij platākajā vietā (star acu lokuārējām malām).
Informācija ņemta no Grāmatasa Medības Latvijā (sastādījis Aldis Sāvičs)
Mērot bebra galvaskausu, lai uzzinātu trofejas vērtību, izmantojiet bīdmēru, vai pielāgotu mērinstrumentu, kuram vismaz vienā no mērinstrumenta atdures punktiem ir plats atdures punkts. Bebra galvaskausa pakausī ir iedobe, lai tā tiek pārsekta pilnībā un mērījums tiek veikts no pakauša tālākās daļas. (skatīt piemēru fotogrāfijās).